هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

شما اینجا هستید: خانه » معرفی کتاب » روش کنترل ذهن »
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ دي

قطعا تا به حال این جمله به گوشتان خورده است که انسان در طول حیات خویش تنها از 10 درصد توانایی های ذهنی خود استفاده می کند و می تواند با فعال سازی بخش هایی از ذهن خود که در حال حاضر بلااستفاده مانده اند، به بینش و دانش عمیقی دست پیدا کند و قله های دانش را یکی پس از دیگری فتح کند. جالب است که بدانید این جمله هیچ پایه و اساس علمی ندارد و اولین بار استفاده از آن به 1890 باز می گردد، یعنی زمانی که تجهیزات و دانش امروزی برای بررسی توانمندی های مغزی وجود نداشت. امروزه علم بر این نظر استوار است که هر بخشی از مغز کنترل کننده و مسئول بخشی از توانایی های بشری است و به عبارت دیگر تمام جرم مغز در دوره ی عمر بشر مورد استفاده قرار می گیرد. کتاب روش های کنترل ذهن متد سیلوا نیز با همین رویکرد امروزی و مدرن تلاش دارد به مخاطب راه هایی را نشان دهد که بتواند از توانایی های عقل و ذهن خود بهره برداری بیشتری انجام دهد.

معرفی کتاب قبولی در کنکور

خلاصه کتاب روش های کنترل ذهن سیلوا
کتاب کنترل ذهن سیلوا نتیجه و جمع بندی آموزش های خوزه سیلوا در راستای بهره برداری بیشتر از توانایی ذهن است. این کتاب توسط دو نویسنده یعنی فیلیپ میل و خوزه سیلوا نوشته شده است. در بخش هایی که توسط فیلیپ میل نگارش یافته اند، بر اهمیت، دستاورد ها و سازگاری متد های کنترل ذهن سیلوا در دوره ی امروزی تاکید رفته است. در مقابل فصل های دیگر کتاب بیان کننده روش هایی هستند که خوزه سیلوا در سمینار ها و کارگروه های آموزشی خود از آن ها برای آموزش استفاده کرده است. دوره های آموزشی سیلوا بین 40 تا 48 ساعت زمان دارند و به همین دلیل ممکن است خواننده نتواند بهره گیری کامل از تمام آموزه های سیلوا را تنها با اتکا به همین کتاب انجام دهد. اما مطالعه ی این کتاب می تواند راهکار و مقدمه ای بر کنکاش های بیشتر خواننده با نگرش بر موضوعات مورد بحث در کتاب باشد.

قابل توجه هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با معرفی کتاب (روش کنترل ذهن) با شما هستیم.

درباره کتاب روش های کنترل ذهن سیلوا
ماجرای ایجاد این متد از جایی شروع می شود که یک تعمیرکار رادیو به نام خوزه سیلوا به روانشناسی و کارکرد آن برای بهبود و افزایش هوش افراد علاقه مند می شود. او با به‏کارگیری روش هایی که به آن ها دست پیدا کرده بود روی دخترش و مشاهده نتیجه بخشی آن ها، تصمیم می گیرد این راهکار های افزایش IQ را در اختیار همگان قرار دهد و به همین دلیل در سال 1944 متد مدونی مبتنی بر آموزه های خود تهیه می کند و تمام این روش ها را روی خانواده و فرزندان خود مورد آزمایش قرار می دهد. خانواده ی پرجمعیت او که از ده فرزند تشکیل می شد، ظاهرا همگی از این آزمایشات سربلند و باهوش تر از گذشته بیرون می آیند. خوزه سیلوا متد خود را در سال 1960به شکل تجاری و برای استفاده ی همگان منتشر می کند.

عصاره و چکیده ی متد سیلوا را باید در تعیین فرکانس های مشخصی از کارکرد مغزی دانست. به عقیده‌ِی سیلوا در این فرکانس های مشخص مغز انسان توانایی رویارویی با مسائل بسیار پیچیده تر از حالات معمول، به یادآوری و به خاطرسپاری دقیق تر و تکنیک های شفابخشی و کنترل اعمال ناخودآگاه جسم خود مانند کنترل اشتها، بهبود نواقص بدنی مانند ضعف بینایی و امثال آن را خواهد داشت. خوزه سیلوا نام این شرایط مغزی را آگاهی آلفا گذاشته است. در عمل تمرین هایی که در این کتاب مورد بحث و اشاره قرار گرفته اند همگی تمرین هایی هستند که کمک می کنند تا ذهن بتواند در شرایط آلفا قرار گیرد.

سیلوا حتی اعتقاد داشت یک ذهن تعلیم یافته می تواند اشیا و مکان های دور از خود را مشاهده کند و با هوشی متعالی تر از خود برای کسب مشورت و راهنمایی ارتباط برقرار کند. پیروی کنندگان از این روش اعتقاد دارند که اطلاعات دریافت شده از این منابع می تواند به شکل اندیشه ها، تصاویر، احساسات، بو ها و صدا ها در ذهن تداعی شوند. جالب است بدانید که هر دو سرویس امنیتی و اطلاعاتی آمریکا CIA و روسیه KGB در زمان جنگ سرد مدعی شده بودند که افرادی با توانایی های دیدن مناطق دور از دسترس را در اختیار دارند که می توانند نقشه و شکل تاسیسات نظامی و هسته ای رقیب را از راه دور ترسیم کند. این مسئله اگرچه به نظر می رسد، بیشتر جنبه ‎ی تبلیغاتی برای دو رقیب داشته باشد. اما آنچه در اسناد منتشر شده ی اخیر از CIA دیده می شود، استخدام، به کارگیری و تحقیق روی قابلیت دیدن از دور بحثی جدی و برنامه ای پیگیرانه در سال های 1970 تا 1985 بوده است. در نهایت CIA مدعی شد تحقیقاتش در این زمینه راه به جایی نبرده است و پروژه‎ی بینش از دور خود که آن را دروازه ی ستاره Star Gate نامگذاری کرده بود، مختوم خواهد کرد.

یکی از مولفه هایی که در این کتاب نقش موثر و تکرارشونده ای دارد مراقبه است. به عقیده‎ی سیلوا مراقبه یک فعالیت دائمی، پویا و دینامیک برای آگاهی بیشتر فرد از محیط و شرایطی است که در آن قرار دارد. سیلوا همچنین در کتاب خود راهکارهایی را برای حل مشکلات از طریق مراقبه، تندآموزی، رهایی از عادات ناپسند مانند ترک سیگار و بهبود زندگی زناشویی ارائه و برای آن ها تمرینات و راهکار های عملی ارائه کرده است. البته در تمام طول کتاب بیشتر از آن که به روش ها و تمرینات اشاره شود، بیشتر نمونه ها و الگو هایی از نتیجه بخشی و کارکرد این کتاب روی افرادی که از روش های آن استفاده کرده اند، ارائه شده است. سبک نگارش این کتاب شما را تا اندازه ی زیادی به یاد کتاب معروف چهار اثر از فلورانس اسکاول شین خواهد انداخت. البته که محتوای این دو کتاب بسیار متفاوت با یکدیگر هستند، اما اعتقاد به فعالیت های فرامغزی، الگوی نگارش و ارائه ی نمونه های واقعی از کارکرد کتاب در جهان واقع، عامل شباهت عمیق این دو کتاب به یکدیگر است.

این کتاب مناسب چه کسانی است
اگر به کتاب های روانشنانسی و جهان شناختی که در آن ها به نیرو های فراعادی تکیه شده است، علاقه مند باشید، این کتاب انتخابی مناسب و صحیح برای مطالعه ی شما خواهد بود. این کتاب چنان که در مقدمه ی آن نوشته شده است، تنها در حد آشنایی با وجود متدی که می تواند توانایی های ذهنی شما را گسترش دهد، نگاشته شده است و برای درک و دریافت بهتر اعتقادات و طرز فکر سیلوا لازم است تا خواننده شخصاً راهکار های موجود را از کانال های دیگر جست وجو کند و مورد استفاده قرار دهد. با این حال همان طور که در بالا گفته شد، اگر به کتاب هایی که موضوع آن ها افزایش توانایی های ذهنی شما است علاقه مند هستید، کتاب کنترل ذهن سیلوا انتخابی مناسب برای مطالعه ی شما خواهد بود. این کتاب را انتشارات نقش و نگار منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

درباره نویسنده
خوزه سیلوا متولد 11 آگوست سال 1914 میلادی است. سیلوا در شهر لاردو ایالت تگزاس به دنیا آمد. پدر سیلوا زمانی که او چهارسال داشت، از دنیا رفت و پس از ازدواج  مجدد مادرش، خوزه و خواهر و برادرش نزد مادربزرگ خود رفتند. خوزه ی کودک از سن تقریبا هفت سالگی با مسئولیت سنگین نان آوری خانواده مواجه شد و در طی آن دوره به کارهایی که از دست او برمی آمد، مانند واکس زدن کفش یا روزنامه فروشی دست زد. سیلوا هرگز به مدرسه نرفت و با کمک برادر و خواهرش خواندن و نوشتن را آموخت.

خوزه سیلوا پس از مدتی به طور تصادفی با یک دوره ی از راه دور تعمیرات رادیو آشنا شد و با شرکت در این دوره توانست دیپلم تعمیرکاری را از همان موسسه دریافت کند. این تصادف و آشنایی با جنبه های جذاب امواج شاید پیش نیازی برای فعالیت های آتی خوزه سیلوا باشد، اما جرقه های اصلی متد سیلوا را روان پزشکی در ذهن او ایجاد کرد که در زمان جنگ جهانی دوم مسئولیت مشاوره با سربازانی را داشت که به گروهان مخابرات احضار شده بودند. خوزه با خود اندیشید که چه طور ممکن است دانش آن مشاور در رابطه با کارکرد ذهن انسان تا این اندازه کم باشد. همین موضوع باعث شد تا خوزه شاید به نوعی با رویکرد یک تعمیرکار تحقیقات و جست وجوی خود را برای اصلاح ساختار ذهن بشر ایجاد کند. خوزه سیلوا حرکت خود در این مسیر را برای مدت نزدیک به بیست سال تحقیق و پژوهش ادامه داد و در تمام این مدت بدون هر نوع انتفاع از تحقیقات خود، از درآمد همان مغازه ی تعمیر رادیوی قدیمی که حالا به یکی از بزرگ ترین مغازه های اطراف تبدیل شده بود، استفاده می کرد. خوزه سیلوا در سال 1999 درگذشت.

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

بخشی از متن کتاب
آیا می توانید مجسم کنید که در برقراری ارتباط با فرد دیگری از تمام «آگاهی برتر» خود استفاده کرده و یک لحظه از این که این گاهی به نفع شما بوده، شادی وصف ناپذیری در خود احساس کنید؟ آیا می توانید تصور کنید که این ارتباط را چنان ساده برقرار کرده اید که دیگر بین خود و آن آگاهی احساس جدایی نمی کنید؛ نیرویی مانند فکری بکر، جرقه ی فکری به موقع، احساس حضور ذاتی عاشق، موجودی قوی و والا که همیشه به وجود آن معتقد بوده اید؛ ولی هرگز نتوانسته اید به آن دسترسی پیدا کنید؟ در این حال چه احساسی خواهید داشت؟ این تجربه ای خارق العاده است؛ درست مانند احترامی عمیق و باطنی. بیش از چهار میلیون نفری که تا امروز در دوره های آموزشی سیلوا شرکت کرده اند، می دانند که به طور کلی، پس از چهار روز آموزش با روش کنترل ذهن، می توان به این احساس دست یافت.

منبع: فیدیبو

           درون ما انسان ها کودکی زیست می کند که در هر جایگاه و یا سن و سالی که باشیم به عشق، اعتماد، محبت و پذیرش ما نیازمند است.
           فراگیری و ارتقای مهارتهای فردی می‌تواند آینده بهتری را برای خودمان و فرزندانمان فراهم آورد و سرآمدی فردی ما را تسهیل نماید. البته به منظور پرورش جامعه‌ای پیشرفته و سرآمد، در آموزش‌ برای كودكان ١٥-٩ سال فنلاند، موارد زیر در نظر گرفته می شود.
           شش راه ساده برای قبولی در کنکور کارشناسی و یا حتی کنکور کارشناسی ارشد ، یک نسخه ی کوتاه اما معجزه گر است برای کسانی که می خواهند در کنکور امسال گوی موفقیت را از رقیبانشان بربایند.
           باهوش تر شدن در رسیدن به آرزوها و موفقیت هایتان بسیار موثر است. برای باهوش تر شدن خودتان فقط روزانه یک ساعت وقت گذاشته و چند تکنیک ساده را انجام دهید.
           گاهی با دوستان افسرده و غمگین مواجه می شویم یا بهتر بگوییم متوجه می شویم که یکی از دوستانمان دچار افسردگی شده است و برای ادامه زندگی به مشکل برخورده است در چنین شرایط وظیفه ما در قبال دوست افسرده مان چیست؟ چطور می توانیم به او کمک کنیم تا دوباره به میل زندگی و زندگی کردن باز گردد ؟ در ادامه این بخش از نمناک راه کارهایی موثر برای کمک به دوست افسرده مطرح شده است